Úvodní stránka > Památky v obci > Kostel sv. Martina v Rohli

Kostel sv. Martina v Rohli

Klasicistní kostel z let 1802 - 1803 (uváděný též empírový styl). Farní kostel je zasvěcen sv. Martinovi, ten je patronem vojáků, dragounů a husarů, také je ochráncem koní. K oblíbenému světci se začali obracet i řemeslníci, jejichž práce souvisela s vojenstvím a koňmi, jako jsou zbrojíři a podkováři. Svatý Martin se stal rovněž patronem žebráků.

Kostel v Rohli dal vystavět kníže Lichtenštejn místo již nevyhovujícího kostela, který stál opodál. V roce 1801 byl zakoupen a dopraven veškerý materiál, skutečná stavba byla zahájena v následujícím roce. Stavbu vedl zednický mistr F.Sbítek z Úsova a jeho polír J.Hübl z Králové.

Rohelský kostel má celkem 3 zvony, nejstarší je z roku 1540. Varhany pak byly pořízeny roku 1896, ty vyrobili bratři Braunerovi z Uničova, jejich poslední generální oprava a údržba byla provedena v roce 2008. Slavnostní mší oslavil kostel v roce 2004 200 let od svého dokončení a požehnání. Obec Rohle nechala roku 2007 instalovat osvětlení kostela v nočních hodinách. V současnosti se tu konají mše svaté vždy v úterý a neděli, zároveň se stal oblíbeným místem pro pěvecké i varhanní koncerty, divadelní představení dětí s náboženskou tematikou a od roku 2011 zde probíhá akce Noc kostelů. Kostel sv. Martina je na seznamu nemovitých kulturních památek.

Kostel sv. Martina v Rohli Kostel sv. Martina

FACEBOOK: Naše vesnice: Janoslavice, Nedvězí a Rohle

Setkání v zasedací místnosti OÚ proběhne 5. října od 14:30. Těšíme se na vás!

22. 9. Darina

Zítra: Berta