OBEC ROHLE
Olomoucký kraj
Mapka
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Spolky a kluby > Rohelanka

Rohelanka

Dechová hudba je v Rohli jako doma už od dvacátých let minulého století. K zakládajícím členům dechovky patřil i otec současného kapelníka Josef Siegel.        
Po druhé světové válce a odsunu většiny německých muzikantů, vznikla dechová hudba v Janoslavicích, dnešní místní části Rohle. Později dechovka přešla pod záštitu ŽDB do sousední Kamenné, kde ji až do 60. let vedl pan Josef Klug. Mladá muzikantská krev rostla pod jeho vedením v souboru "Mládí při ŽDB Kamenná".

Zárodek dnešní dechovky Rohelanky vznikl ve školním souboru ZDŠ v Rohli pod vedením mladého, tehdy 19-tiletého učitele pana Pavla Richtra, to bylo počátkem 60. let 20. století. Přiléhavý název dostal soubor od jedné z učitelek při svém prvním vystoupení, která účinkování ohodnotila slovy "To je Úžas".

Od roku 1945 pak při Osvětové besedě v Rohli vznikl hudební soubor, který vedl dnešní kapelník Ing. Josef Siegel. Soubor byl pojmenován podle barvy nástrojů a počtu členů na "Stříbrný sextet". Členů souboru dále postupně přibývalo až se počet ustálil na současném složení malé dechovky.       

 Společenské změny 90. let se dotkly i personálního složení místní dechovky. Doposud většina hudebníků hrávala pouze v místních kapelách. Nový jev migrace  a stále častější vzájemné vypomáhání aktivních muzikantů v různých dechových souborech, přivedl kapelníka Rohelanky k nápadu pozvat do Rohle ke společné přehlídce i jiné soubory,     ve kterých dříve působil. V roce 1987 se tak uskutečnilo  první Setkání sousedů, sešly se tak čtyři dechovky: Brněnka       z Brníčka u Zábřeha, Tróbelanti z Troubelic, Libinka z Libiny a domácí Rohelanka. Přehlídka se setkala s překvapivým zájmem návštěvníků i účinkujích a s malou přestávkou je pořádána každý rok v červenci.

znak Rohelanky 

 Pojízdná Rohelanka při oslavách 7OO let obce Rohle, 1990  Rohelanka, 1999  Koledy po půlnoční mši, 2010
 Rohelanka, 2012  Rohelanka hraje seniorům, 2012  Rohelanka hraje seniorům, 2013
     
     
     
     

 

Sloup Nejsvětější Trojice

Setkání seniorů - Rohle

Setkání v místnosti vedle ordinace MUDr. Saxové proběhne 5. 9. 2019 od 14:30. Těšíme se na vás! 

 

 

 

Poplatky od 1.3.2019

 Poplatky za domovní odpad, psy a hřbitovní služby se vybírají v kanceláři OÚ Rohle od 1. 3. 2019 v úřední dny – pondělí, středa – od 8,00 do 11,00 a od 12,00 do 16,00 hodin.
Nebo je možná úhrada na účet obce č. účtu 6823841/0100, jako variabilní symbol uveďte číslo popisné. Složenky nejsou zasílány.
Poplatek za domovní odpad je 380,- Kč za osobu, poplatek za prvního psa 80,- Kč a za každého dalšího 120,- Kč, poplatek za hřbitovní služby činí 60,- Kč.
Poplatky jsou splatné do 30. 6. 2019.

 

 

 

Elektronický digitální povodňový portál

http://www.edpp.cz/dpp/rohle

26. 8. Luděk

Zítra: Otakar