Úvodní stránka > HORNÍ MENU > Spolky a kluby > Rohelanka

Rohelanka

Dechová hudba je v Rohli jako doma už od dvacátých let minulého století. K zakládajícím členům dechovky patřil i otec současného kapelníka Josef Siegel.
Po druhé světové válce a odsunu většiny německých muzikantů, vznikla dechová hudba v Janoslavicích, dnešní místní části Rohle. Později dechovka přešla pod záštitu ŽDB do sousední Kamenné, kde ji až do 60. let vedl pan Josef Klug. Mladá muzikantská krev rostla pod jeho vedením v souboru "Mládí při ŽDB Kamenná".

Zárodek dnešní dechovky Rohelanky vznikl ve školním souboru ZDŠ v Rohli pod vedením mladého, tehdy 19-tiletého učitele pana Pavla Richtra, to bylo počátkem 60. let 20. století. Přiléhavý název dostal soubor od jedné z učitelek při svém prvním vystoupení, která účinkování ohodnotila slovy "To je Úžas".

Od roku 1945 pak při Osvětové besedě v Rohli vznikl hudební soubor, který vedl dnešní kapelník Ing. Josef Siegel. Soubor byl pojmenován podle barvy nástrojů a počtu členů na "Stříbrný sextet". Členů souboru dále postupně přibývalo až se počet ustálil na současném složení malé dechovky.

Společenské změny 90. let se dotkly i personálního složení místní dechovky. Doposud většina hudebníků hrávala pouze v místních kapelách. Nový jev migrace  a stále častější vzájemné vypomáhání aktivních muzikantů v různých dechových souborech, přivedl kapelníka Rohelanky k nápadu pozvat do Rohle ke společné přehlídce i jiné soubory,     ve kterých dříve působil. V roce 1987 se tak uskutečnilo  první Setkání sousedů, sešly se tak čtyři dechovky: Brněnka       z Brníčka u Zábřeha, Tróbelanti z Troubelic, Libinka z Libiny a domácí Rohelanka. Přehlídka se setkala s překvapivým zájmem návštěvníků i účinkujích a s malou přestávkou je pořádána každý rok v červenci.

znak Rohelanky

Pojízdná Rohelanka při oslavách 7OO let obce Rohle, 1990  Rohelanka, 1999  Koledy po půlnoční mši, 2010
 Rohelanka, 2012  Rohelanka hraje seniorům, 2012  Rohelanka hraje seniorům, 2013

Setkání v zasedací místnosti OÚ proběhne 7. září od 16:30. Těšíme se na vás!

26. 6. Adriana

Zítra: Ladislav