Změna velikosti písma

fulltext

Drobečková navigace

Úvod > Kultura > Spolky a kluby > Sbor dobrovolných hasičů

Sbor dobrovolných hasičů

Vznik hasičského sboru byl vynucen častými požáry v Rohli i v jejím okolí. Německý spolek dobrovolných hasičů byl v naší obci založen               15. srpna 1875. V následujícím roce byla pořízena první stříkačka, která brzy po zakoupení prožila křest ohněm při požáru stavení.  

V roce 1878 měl hasičský sbor 84 členů. Hasičská zbrojnice byla postavena roku 1883 z cihel a s dřevěnou věží na sušení hadic. Tato zbrojnice prošla několika rekonstrukcemi a sloužila až do srpna 1969, kdy se dostavěla a slavnostně otevřela zbrojnice nová.

Nový český sbor vznikl až v září 1945, po ukončení druhé světové války, měl 31 členů. O pět let později byl založen kolektiv dorostu s 9-ti členy. Hasičský sbor ve své historii vyvíjel bohatou kulturní činnost, pravidelně pořádal hasičské plesy, hodové zábavy, karnevaly, ostatkové merendy, kácení máje a jiné. V roce 1985 byl sboru přidělen hasičský automobil AVIA A30 S, ten slouží sboru dodnes.

V současné době je rohelský Sbor dobrovolných hasičů rozdělen na družstva dospělých, což jsou ženy, muži a veteráni. Pravidelně se účastní pohárových soutěží.  U sboru zároveň působí kolektiv mladých hasičů, ten má kolem 6 členů, věkové rozpětí dětí je 4 až 8 let. Ti se účastní Ligy mladých hasičů okresu Šumperk, hry Plamen a pohárových soutěží.  Mimo tyto aktivity mají hasiči za úkol  údržbu hasičské zbrojnice a jejího okolí, údržbu vozidel, ostatní techniky a výstroje, provádí kondiční  jízdy řidičů zásahového vozidla, školí jednotky. Připravují kulturní a společenské akce v obci.  Sbor dobrovolných hasičů vyjíždí k občasným menším požárům  či bouřkovým kalamitám nejen  v Rohli, ale i v blízkém okolí.

Kolektiv Mladých hasičů, 2015

 Oslavy 140. výročí SDH Rohle, 2015

 Oslavy 140. výročí SDH Rohle, 2015

 Oslavy 140. výročí SDH Rohle, 2015

 Hasičská soutěž v Kamenné, 2017

 Hasičská soutěž v Kamenné, 2017

 Liga Mladých hasičů, 2018