OBEC ROHLE
Olomoucký kraj
Mapka
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Spolky a kluby > Rohelanka

Rohelanka

Dechová hudba je v Rohli jako doma už od dvacátých let minulého století. K zakládajícím členům dechovky patřil i otec současného kapelníka Josef Siegel.        
Po druhé světové válce a odsunu většiny německých muzikantů, vznikla dechová hudba v Janoslavicích, dnešní místní části Rohle. Později dechovka přešla pod záštitu ŽDB do sousední Kamenné, kde ji až do 60. let vedl pan Josef Klug. Mladá muzikantská krev rostla pod jeho vedením v souboru "Mládí při ŽDB Kamenná".

Zárodek dnešní dechovky Rohelanky vznikl ve školním souboru ZDŠ v Rohli pod vedením mladého, tehdy 19-tiletého učitele pana Pavla Richtra, to bylo počátkem 60. let 20. století. Přiléhavý název dostal soubor od jedné z učitelek při svém prvním vystoupení, která účinkování ohodnotila slovy "To je Úžas".

Od roku 1945 pak při Osvětové besedě v Rohli vznikl hudební soubor, který vedl dnešní kapelník Ing. Josef Siegel. Soubor byl pojmenován podle barvy nástrojů a počtu členů na "Stříbrný sextet". Členů souboru dále postupně přibývalo až se počet ustálil na současném složení malé dechovky.       

 Společenské změny 90. let se dotkly i personálního složení místní dechovky. Doposud většina hudebníků hrávala pouze v místních kapelách. Nový jev migrace  a stále častější vzájemné vypomáhání aktivních muzikantů v různých dechových souborech, přivedl kapelníka Rohelanky k nápadu pozvat do Rohle ke společné přehlídce i jiné soubory,     ve kterých dříve působil. V roce 1987 se tak uskutečnilo  první Setkání sousedů, sešly se tak čtyři dechovky: Brněnka       z Brníčka u Zábřeha, Tróbelanti z Troubelic, Libinka z Libiny a domácí Rohelanka. Přehlídka se setkala s překvapivým zájmem návštěvníků i účinkujích a s malou přestávkou je pořádána každý rok v červenci.

znak Rohelanky 

 Pojízdná Rohelanka při oslavách 7OO let obce Rohle, 1990  Rohelanka, 1999  Koledy po půlnoční mši, 2010
 Rohelanka, 2012  Rohelanka hraje seniorům, 2012  Rohelanka hraje seniorům, 2013
     
     
     
     

logo.jpg Registrace k odběru SMS

Pohlednice Nedvězí.jpg

Setkání seniorů - Rohle

Setkání v místnosti vedle ordinace MUDr. Saxové proběhne 6. 2. 2020 od 14:30. Těšíme se na vás! 

Setkání seniorů - Rohle

 

Poplatky od 1. 3. 2020

 Poplatky za domovní odpad, psy a hřbitovní služby se vybírají v kanceláři OÚ Rohle od 1. 3. 2020 v úřední dny – pondělí, středa – od 8,00 do 11,00 a od 12,00 do 16,00 hodin.
Nebo je možná úhrada na účet obce č. účtu 6823841/0100, jako variabilní symbol uveďte číslo popisné. Složenky nejsou zasílány.
Poplatek za domovní odpad je 450,- Kč za osobu, poplatek za prvního psa 80,- Kč a za každého dalšího 120,- Kč, poplatek za hřbitovní služby činí 60,- Kč.
Poplatky jsou splatné do 30. 6. 2020.

 

 

 

Elektronický digitální povodňový portál

http://www.edpp.cz/dpp/rohle

26. 1. Zora

Zítra: Ingrid